تاریخچه طناب زنی در جهان | طناب زنی ایران

طناب زنی ایران » تاریخچه طناب زنی در جهان

اولین وب سایت تخصصی و آموزشی طناب زنی ایران
.


تاریخچه طناب زنی در جهان

موضوع : تاریخچه طناب زنی ، 3 سال پیش ارسال شده

طناب زنی از قرن های گذشته در سراسر جهان انجام می شده است . در چین طناب زنی از رشته های مورد علاقه در مراسم جشن سال نو بوده است . یونانیان ، اوایل پیدایش تمدن غربی طناب زنی می کردند . در دوران عصر طلائی ، نقاشان متعددی تصاویری از کودکان در حال طناب زنی می کشیدند . در سراسر جهان بچه ها ، بوکسورها ، فیزیوتراپیست ها و ورزشکاران سایر رشته های مختلف ورزشی از طناب زنی به عنوان سرگرمی و تفریح ، بازی ، سلامتی و هماهنگی و آمادگی بدنی استفاده می کردند .

بنیانگذار اولین سازمان بین المللی طناب زنی که طناب زنی را به عنوان یک رشته ورزشی توسعه داد ریچارد سندالی امریکائی بود . از این سازمان بین المللی در اوایل سال ۱۹۹۰ میلادی فدراسیون جهانی طناب زنی IRSF برای برنامه ریزی مسابقات شکل گرفت .

تاریخچه طناب زنی در ایران

ابوعلی سینا دانشمند بزرگ ایرانی که بیش از ۴ فصل کتاب خود را به ورزش و تربیت بدنی و بهداشت کودکان اختصاص داده است از طناب زنی به عنوان یکی از رشته های مفید ورزشی برای کودکان نام برده است .

در ایران بدون اغراق می توان گفت که همه افراد ، تجربه طناب زنی را در دوران کودکی و مدرسه داشته اند . در سال های نه چندان دور طناب زنی یکی از فعالیتهای مورد علاقه بچه ها در مدارس بوده و به شکل های مختلف ، و با استفاده از طناب کوتاه و بلند به صورت انفرادی و گروهی این فعالیت انجام می شده است .

مرحوم دکتر سادات رضائی استاد دانشگاه تربیت معلم در زمینه آموزش مهارتهای طناب زنی فعالیتهای موثری را انجام دادند .

دکتر میترا روحی در سال ۲۰۰۴ در کنگره بازیهای بومی و محلی در تایلند در مراسم افتتاحیه مسابقات آسیایی طناب زنی حضور یافت . شیوه اجرای جدید و کاملا متفاوت با اجرای آن در ایران ، جذابیت بسیار در حرکات انفرادی ، دو نفره و گروهی که با طناب های کوتاه و بلند انجام می گرفت ، موجب گردید تا در بازگشت به ایران و درخواست از فدراسیون ورزشهای همگانی این رشته ورزشی در ایران فعال گردد . تاسیس انجمن طناب زنی با ریاست میترا روحی در سال ۱۳۸۵مورد موافقت ریاست فدراسیون ورزش های همگانی و سازمان تربیت بدنی قرار گرفت .

این انجمن هم اکنون عضو فدراسیون آسیائی و جهانی می باشد که در مسابقات آسیایی طناب زنی تابستان سال ۱۳۹۲ که درکشور سنگاپور برگزار گردید ، برای اولین بار شرکت نمود که پسران زیر ۱۴ سال مقام پنجم تیمی و دختران بالای ۱۴ سال مقام ششم تیمی را کسب نمودند .

نظر چند قهرمان ملی ایران درباره طناب‌زنی

– عبداله موحد یکی از نوابغ تاریخ کشتی جهان و تنها کشتی‌گیر ایرانی که شش مدال طلای متوالی از رقابت‌های جهانی و المپیک کسب کرده و نامش در تالار افتخارات فدراسیون بین‌المللی کشتی دنیا ثبت شده است، او در دوره‌ای که هنوز مبانی علمی در رشته کشتی مورد توجه نبود، برنامه‌ای را دنبال می‌کرد که کم و کسری از برنامه‌های علمی امروز دنیا نداشت و با این پشتوانه ۶ بار به مقام قهرمانی جهان و المپیک دست یافت. در دوره‌ای که تمرینات ایستا و سالنی و پرهیز از تمرینات میدانی حرف اول را می‌زد، موحد بزرگ ساعت‌ها طناب می‌زد تا بدنی آماده‌تر از همه داشته باشد و روش‌های آماده‌سازی او بعدها مورد تقلید بسیاری از کشتی‌گیران قرار گرفت. او در مورد نحوۀ آماده‌سازی خود برای مسابقات المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی می‌گوید: تمرینات من شکل همیشگی خود را داشت منتها سنگین‌تر شده بود و من با انگیزۀ بیشتری تمرین می‌کردم. ساعت‌ها طناب می‌زدم و تعداد طناب‌های من در هر تمرین به بیش از ۰۰۰/۵ (پنج‌هزار) عدد رسیده بود.

– محمد خادم ازغدی دارندۀ مدال نقرۀ مسابقات جهانی ۱۹۶۲ تولیدوی آمریکا در مورد نحوۀ تمرینات خود در آن زمان می‌گوید: بعد از هر تمرین حدود ۰۰۰/۵ طناب می‌‌زدم. اینکار تمرکز، سرعت و عکس‌العمل مرا زیاد می‌کرد.

– محسن فرح‌وشی قهرمان مسابقات جهانی ۱۹۷۳ تهران و نفر چهارم المپیک ۱۹۷۶ مونترال کانادا که هنوز هم او را یکی از بهترین‌های تاریخ کشتی ایران می‌دانند و او را به عنوان کشتی‌گیری فکور و فنی می‌شناختند که بیش از آنکه از زورش استفاده کند، از فکر و مغزش استفاده می‌کرد در مورد استفاده از تمرینات طناب‌زنی در کسب آمادگی می‌گوید: بعد از هر تمرین مربی از من ۵ تا ۶ هزار طناب تحویل می‌گرفت. کشتی‌گیری که طناب نزند، مفت هم نمی‌ارزد. مثل راننده‌ای است که سوئیچ ندارد. شاید خیلی‌ها باور نکنند، اما طناب‌‌زدن، تحمل و شکیبایی را زیاد می‌کند. وزنه و آهن نیست که بلند کنی و زمین بگذاری. در حین طناب‌‌زدن، فرصتی برای فکر کردن هم داری. قابلیت تحمل خود را بالا می‌بری. هر جهش و گذر هر طناب کمک می‌کند که بهتر فکر کنی.

– عسگری محمدیان قهرمان بزرگ ایرانی و صاحب ۲ مدال نقرۀ المپیک‌های ۸۸ سئول و ۹۲ بارسلونا و دارندۀ مدال نقرۀ مسابقات جهانی ۸۹ مارتینی سوئیس که وقتی روی تشک می‌آمد اعتماد به نفسش، روحیۀ هر حریفی را خرد می‌کرد در شرح شیوۀ تمرینی خود برای کسب آمادگی جهت مسابقات المپیک سئول می‌گوید: بعد از مسابقات قهرمانی کشور و انتخاب من برای بازی‌های المپیک، تمرینات من سنگین‌تر شد به گونه‌ای که وقتی تمرینات عمومی و موظف تمام می‌شد، من ساعت‌ها به تنهایی طناب می‌زدم و اگر رکوردی از همۀ ورزشکاران اعزامی به المپیک گرفته می‌شد، شاید من آماده‌ترین ورزشکار ایران معرفی می‌شدم.

ویژگی های طناب زنی

طناب زنی یک فعالیت کامل بدنی است که بر تمام فاکتورهای آمادگی جسمانی و حرکتی اثرات مثبتی می گذارد . این رشته ورزشی بسیار کم هزینه و قابل دسترس برای عموم می باشد ، نیاز به فضا و امکانات زیادی ندارد ،درتمام فصول سال قابل اجرا است ،از نظر ایمنی کم خطر است ومی تواند به عنوان یک رقابت و تفریح سالم مورد استفاده قرار گیرد. مهارت های این رشته به صورت انفرادی ، دو نفره ، گروهی و با استفاده از یک ، دو یا چند طناب کوتاه و بلند قابل اجراست .

طناب زنی با توجه به تنوع ترکیبات مهارتی نامحدود ، امکان بروز ابتکار و خلاقیت را فراهم ساخته و تا کنون بیش از ۷۰۰ تکنیک بطور رسمی در این رشته ثبت گردیده است . امروزه اثرات و ارتباط این رشته با سایر رشته های ورزشی به اثبات رسیده است و قهرمانان بزرگ جهان از جمله محمدعلی کلی، سوگار، ری‌لونارد، روبرت دوران، اوسکاردل‌هویا، مایک تایسون ، عبدالله موحد ،محمد خادم ازغدی،محسن فره وشی و عسگری محمدیان در تمرینات آماده سازی خود از آن استفاده کرده اند .

سارافون تابستانه ماهرخ ژیله تابستانه چهل تکه ساپورت طرح چرم قرمز

این مطلب توسط admin ارسال شده :thumnail ۱۰ ایده ی جالب که صاحبانش رامیلیونرکرد

 

به گزارش بانکی، همه ما در ذهنمان ایده هایی داریم که بنا به توجیهات خودمان – مانند وقت نداشتن و یا کمبود سرمایه – از آنها به راحتی می گذریم ، در حالی که تنها مشکلی که جلوی ایده های خلاقانه را می گیرد تنبلی و عدم اراده ی قوی است ، بنابراین سعی کنید ایده های خود را با همین دو عامل پیش ببرید و نتیجه ی آنرا نیز ببینید.

 

۱- مردی که پس از ازدواج وب سایتی برای مسائل عاطفی افراد متاهل ایجاد کرد

Ashleymadison.com سایت قرارهای عاشقانه است با یک فرق؛ تنها افراد متاهل یا کسانی که خواهان قرار با یک فرد متاهل هستند مورد پذیرش این سایت قرار می گیرند. شعار سایت این است:” زندگی کوتاه است. پس با عشق زندگی کن”. موسس این سایت یک وکیل به نام نوئل بیدرمن است که به زعم خودش یک مرد متاهل بسیار خوشبخت است. سایت این مرد خوشبخت ۳٫۲ میلیون عضو دارد که بیانگر کارا بودن و موفق بودن ایده ی او است.

 

۲- مردی که کسب و کار یک میلیون دلاری وسیله نظافت سگ را به راه انداخت.

ماتیو اوسبرن از سرشناسترین پیشگامان در ساخت وسیله نظافت فضولات سگها است که Pooper-Scooper.com را راه اندازی کرده است.

او هرگز فکر آن را هم نمی کرد که روزی همین ایده او را میلیونر کند. شروع کار اوسبرن به سال ۱۹۸۷ برمی گردد که او یک مرکز خدمات حیوانات اهلی در کلمبوس اوهایو به راه انداخت. در آن هنگام او با داشتن ۲شغل تمام وقت از هرکدام ساعتی ۶دلار درآمد داشت. ماتیو در آن زمان همسر و یک دختر داشت و پسرش در شرف به دنیا آمدن بود. او که از کسب درآمد بیشتر ناامید شده بود، به این فکر افتاد که برای حدود ۱۰۰،۰۰۰ سگ که در ۱۵مایلی خانه او هستند ، کاری انجام دهد. نقطه سرآغاز کسب و کار او همینجا بود. ماتیو به امر نظافت محوطه ها پرداخت، با اینکه کار چندان جالب نبود ، اما او از رضایت مشتریان و کار در بهترین حیاطها لذت می برد.

کار ماتیو کم کم به جایی رسید که هفت نفر را به همراه شش ماشین حمل به کار گرفت که روزانه به ۷۰۰ مشتری ثابت خدمات ارائه می دادند. در حالیکه اوسبرن درحال تبلیغ و شناساندن چنین خدماتی بود، شخصی به نام مت “رد” بسول او را به آینده ای که انتظارش را نداشت نزدیک کرد. بسول مالک مرکز ارائه خدمات حیوانات اهلی(Pet Butler )در تگزاس بود. او پس از دیدن کار ماتیو ، او را شریک خود در امور نظافت حیوانات کرد ، در حال حاضر Pet Butler بزرگترین مرکز ارائه خدمات نظافت فضولات حیوانات اهلی در امریکا است که اکنون بالغ بر ۳۰۰۰ مشتری دارد.

 

۳- نوجوانی که از طریق فروش مربا با دستور پخت مادر بزرگش میلیونها دلار به دست آورد.

در حالیکه موفق ترین کارآفرینان درآمد خود را از ایجاد وب سایتهای پرطرفدار به دست می آورند، “فریزر دوهرتی” کسب و کار بزرگش را از راه سنتی به دست آورده است. فریزر پخت مربا را از سن ۱۴سالگی با دستورالعملهای مادربزرگش در آشپزخانه خانه ی خود شروع کرد ، وی در ۱۶سالگی مدرسه را ترک کرد تا به طور تمام وقت مشغول کار خود شود. این نوجوان در حال حاضر سالانه چیزی حدود ۵۰۰،۰۰۰ شیشه،مربا می فروشد که این مقدار ۱۰درصد بازار مربای انگلیس را تشکیل می دهد. سرمایه دوهرتی چیزی حدود ۱تا۲میلیون دلار تخمین زده می شود.

 

۴- شرکتی که از فروش عینک های ایمنی مخصوص سگها صاحب ثروت بزرگی شد

در جوامع غربی سگ و سایر حیوانات خانگی جزء لاینفک زندگی افراد هستند ، همین عامل باعث شده است تا چند دوست قدیمی تصمیم بگیرند برای سگ ها عینک بسازند !

عینک برای سگ خانگی؟ به نظر بی معنی می رسد ! اما اگر کسی به ساخت آن پرداخته و آن را تبدیل به کسب و کار چند میلیون دلاری کند، نتیجه می گیریم این کار چندان هم بی معنی نیست. این کار توجه زیادی از مردم و رسانه ها به خود جلب کرده است از جمله CNN, Women’s World, People, Regis and Kelly, National Geographic and Animal Planet . آنها که کار را با ساخت عینک ایمنی شروع کردند در ادامه کار خود را توسعه داده و لوازم جانبی دیگری برای حیوانات را تولید کردند که شامل کوله پشتی، جلیقه شنا، تی شرت، کلاه و اسباب بازی می شود.

 

۵- مردی که با تولید استخوان آرزوی پلاستیکی، میلیونر شد.

در بسیاری از نقاط دنیا مردم معتقدند شکستن استخوان جناغ مرغ آرزو ها رابرآورده می کند !

چه کسی فکر می کرد که روزی بازاری برای استخوان آرزو (استخوان جناق مرغ) آن هم از نوع پلاستیکی اش وجود داشته باشد؟ کن آهرونی از اینکه سرسفره و پس از خوردن مرغ تنها دو نفر می توانستند آرزو کنند و جناغ بشکنند کلافه شده بود.

این باعث شد تا او تصمیم به ایجاد شرکت LuckyBreak بگیرد،شرکتی که استخوان های آرزوی سنتزی با صدا و حس استخوان جناق واقعی مرغ و بوقلمون بسازد. در حال حاضر این شرکت روزانه ۳۰،۰۰۰ استخوان تولید می کند که آنها را در قالب طرحهای سفارشی و منقوش برای استفاده ی شخصی، شرکتی و تبلیغاتی به فروش می رساند. فروش این شرکت بیش از ۲٫۵ میلیون دلار در سال است.

می بینید که حتی با استفاده از عقاید نه چندان علمی و درست مردم هم می توان میلیونر شد !

 

گروه آموزشی سینامارکتکلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت تخصصی و آموزشی طناب زنی ایران می باشد. | جامپ روپ در ستاد ساماندهی وزات ارشاد و فرهنگ اسلامی ثبت شده است.
پیام کوتاه : 0913*****